top of page

Ženy změny: Leona Lahoda

Začala s vítězením na hřišti, teď s Českým florbalem vítězí i na pro sport neobvyklém poli - poli udržitelnosti. Přečtěte si příběh Leony Lahody, ženy změny, o tom, jak v druhém největším kolektivním sportu v Česku odstartovala udržitelnou revoluci.

Vystudovala Ochranu životního prostředí a formativní pro ni byla studia ve finském Turku. „Finové si umí vyjít vstříc, vynechat vlastní komfort pro vyšší dobro. Na to občas v Česku narážíme - potřebujeme spojenectví v dosahování vizí,” vzpomíná na kontrasty mezi dvěma zeměmi. V Česku ji u lidí v kontrastu se severskou zemí chybí i větší respekt a vztah k přírodě.

Její mise v Českém florbalu začala nenápadným zadáním - soustředit se na zelenější eventy, snížit objem odpadu při utkáních. Leona se pustila do screenu organizace a připravila desetiletý strategický plán v souladu s udržitelnými cíly OSN.

Společně s týmem rozjela sběr vysloužilých florbalových míčků a čepelí, ze kterých vyrábějí pamětní cirkulární medaile. Jde o náročný projekt - jsou do něj zapojené florbalové kluby po celém Česku. „Je to pro ně práce navíc. Z počátku to bylo náročné na komunikaci, přesvědčit je,” odkrývá Leona. Před nimi teď stojí vyčíslení environmentálních dopadů. „Věřím, že nám ta čísla pomohou získat více důvěry, akcelerovat další projekty,” dodává.

Český florbal se díky Leoně stal průkopníkem udržitelnosti pro další tuzemské sportovní kluby. Svou expertízou může ale Leona inspirovat i kluby za hranicemi. Od září se věnuje udržitelnosti i v Deloitte a spolupracuje například i s Českým olympijským výborem.

A kde v Česku vidí Leona potenciál pro změny k lepšímu?

„Velké téma je hospodaření s půdou a zdroji. Je to základní prvek žití, od kterého se odvíjí i další věci, jako zemědělství, chov dobytka, efektivita využívání zdrojů. A teď myslím nejen materiály, ale i technologie, nebo potenciál lidí. Myslím, že nás v Česku brzdí právě nedostatečná efektivita práce s nimi. Hodně nám pomáhá Green Deal, jen je potřeba vysvětlit lidem, že je to správný směr. Obecně jsem přesvědčená, že sport je jedno z nejlepších odvětví, kde tyto přístupy aplikovat. Lidé to tady dělají z vlastní vůle, mají s tím spojené i emoce, zážitky. A to je skvělé podhoubí pro růst změn k lepšímu.”Comments


bottom of page