top of page

Dobré zprávy s Tomášem Hrudou: o půjčce na dekarbonizaci

Miliardy určené na dekarbonizaci a snížení závislosti na fosilních palivech nejspíš zamíří z EU do Česka. 🇪🇺🇨🇿 Tomáš Hruda z Úřadu vlády, který má na starosti posouzení výhodnosti a využití půjčky, to potvrdil v Dobrých zprávách. Peníze podle něj pomohou mimo jiné i zpřístupnění už běžících programů. Všechna opatření, na která půjde peníze využít, zároveň budou muset být realizována do roku 2026. ⏱

Jakou změnu v přístupu ke strategickému plánování doporučí vládě?

Jak může stát vytvořit prostředí, které eliminuje riziko nejistoty pro byznys?

A jak budou firmy čerpat prostředky z půjčky, kterou si česká vláda vezme? Tady jsou čtyři nejdůležitější informace z našeho 30 minutového podcastu, které by vám neměly uniknout:

  1. Půjčka je pro Česko výhodným krokem a z tohoto pohledu není příliš co řešit. Vláda vzala zprávu Tomáše Hrudy na vědomí. Jeho úkolem je nyní posoudit, na co by měly být prostředky vynaložené. Není to podle něj jen o tom rozhodnout, za co utratit 350 miliardy korun, ale podívat se na to, kde jsou mezery a jak by dávalo smysl doplnit existující zdroje.

  2. Jedním z kroků, který bude vládě doporučovat, je vyhodnocovat co se děje v reálném čase a adekvátně tomu nastavovat podmínky. Příprava strategií na deset let a více dopředu je podle Tomáše Hrudy překonaný koncept. Zároveň dává za příklad fungování České národní banky, kterou řídí těleso složené z odborníků s dlouhými mandáty, odstíněnými od politiky. Zdůraznil také, že je velmi důležité rozhodovat podle dat. Dívat se v reálném čase na to, co se děje a mít kvalitní modelování komplexity.

  3. Peníze z 350 miliardové půjčky budou určené na vše, co souvisí s dekarbonizací. Rámec jejich využití bude zafixován rokem 2026. Nepočítá se se vznikem nových programů, opatření poběží standardními metodami. Snahou je spíše zjednodušovat. Součástí návrhu Tomáše Hrudy je i zvýšení implementační kapacity, protože zájem je enormní.

  4. Stát by podle něj měl mít jasnou vizi toho, co chce dělat a měl by být schopen tomu nastavit regulatorní rámec. Takový krok by podle něj měl mnohem větší efekt, než dodatečné zdroje. Zároveň by se zvýšila konkurenceschopnost, usnadnilo se fungování byznysu. „Pokud jen dobíháme vlak, tak firmy nemohou dělat nic inovativního. Jak mají potom konkurovat někomu, kdo žije v úplné jiném prostředí?” ptá se Tomáš v Hruda v našem podcastu.


Chcete se do tématu ponořit hlouběji? Udělejte si 30 minut pro sebe a pusťte si náš podcast. Ještě mezi námi nejste? Přidejte se do Změny k lepšímu! Jako člen naší iniciativy získáte přístup do Kmene udržitelnosti, kde kromě praktických tipů sdílíme i know-how a propojujeme všechny ty, kdo hledají cesty k udržitelnému byznysu. Chcete si nás nejdřív oťukat? Přihlašte se k odběru newsletteru, nebo napište našemu programovému manažerovi Lukáši Rolfovi na lukas.rolf@klepsimu.cz.

Comments


bottom of page