top of page

Dobré zprávy s Laurou Otýpkovou: O komunitní energetice

Komunitní energetika je budoucnost. A nedávno založená Unie komunitní energetiky usilovně pracuje na tom, aby to byla budoucnost co nejbližší. Proražením legislativních, dotačních a projekčních špuntů, které jejímu rozjedu teď stojí v cestě, může účastníkům pomoci nejen k nižším účtům za elektřinu, ale i větší nezávislosti na centrálních zdrojích. Jak se zapojit? Proč s sebou nese obrovský komerční potenciál? A kde už takové projekty fungují?Tady jsou čtyři nejdůležitější informace z našeho 30 minutového podcastu s Laurou Otýpkovou z Frank Bold, které by vám neměly uniknout:


  1. Komunitní energetika může fungovat v bytových domech, na sídlišti, nebo v celé čtvrti, (jako je to například v Chytrých Líchách), zapojit se mohou i samosprávy. V západních zemích jako je Itálie, Řecko, nebo Německo, jde o zaběhlý koncept. V Německu funguje zejména větrná energie, kdy projekty komunitní energetiky mimo jiné usnadňují lidem v obcích identifikovat se s větrnými turbínami v jejich okolí.

  2. V Česku rozjezdu brání hlavně legislativa. I proto vznikla Unie komunitní energetiky (UKEN), která chce prosadit změny v oblastech legislativy, dotací a projektového know-how. Členové UKEN kromě jiného nabízí i sdílení znalostí a postupů pro to, jak se do takové energetické sítě zapojit a zprovoznit ji.

  3. V komunitní energetice leží í velký komerční potenciál. Přinese s sebou vyšší poptávku po solárních panelech, fyzické infrastruktuře, smart meterech, dobíjecích stanicích, nebo softwarových řešeních. V zahraničí, kde už komunitní energetika funguje, se firmy nabízející tato řešení velmi dobře uplatňují. Byznys má několik cest, jak se může zapojit. Může stát účastníkem energetického společenství, součástí dodavatelského řetězce, facility managementu nebo i developmentu.

  4. Laura Otýpková popsala také modelovou situaci, kdy si podnikatel nechá osadit střechu solárními panely na maximální kapacitu, spojí se s okolními subjekty a těm může elektřinu, kterou má navíc, prodávat. Bytová zástavba okolo něj má tak elektřinu levněji, než ze sítě. Podnikatel zároveň prodává dráž, než jaká by byla výkupní cena, protože ta je dnes fakticky na nule.


Chcete se do tématu ponořit hlouběji? Udělejte si 30 minut pro sebe a pusťte si náš podcast. Ještě mezi námi nejste? Přidejte se do Změny k lepšímu! Jako člen naší iniciativy získáte přístup do Kmene udržitelnosti, kde kromě praktických tipů sdílíme i know-how a propojujeme všechny ty, kdo hledají cesty k udržitelnému byznysu. Chcete si nás nejdřív oťukat? Přihlašte se k odběru newsletteru, nebo napište našemu programovému manažerovi Lukáši Rolfovi na lukas.rolf@klepsimu.cz.

Comments


bottom of page