top of page

Shrnutí webináře: Jak se bránit rostoucím cenám energií?

Energetická krize už několik týdnů rezonuje zprávami, politikou, ale i domácnostmi a firmami, kterým se zvedly zálohy na elektřinu a plyn. Ve Změně k lepšímu máme firmy, které se elektřině věnují dlouhodobě. Uspořádali jsme s nimi webinář a zeptali jsme se, jak se rostoucím cenám bránit. Naše pozvání přijali:

  • Prokop Čech z Nano Energies

  • Vladimír Baletka z Bureau Veritas

  • Lukáš Pokorný z Colsys Automatik

  • Jan Baláč obsahový manažer Změny k lepšímuTady jsou čtyři nejdůležitější informace, které během našeho setkání zazněly:


  1. Za rapidním růstem cen energií stojí zejména tři faktory. Prvním je zvýšení ceny emisních povolenek, které reagují na balíček Fit for 55 a přísnější politiku EU co se vypouštění emisí týče. Druhým je fakt, že Rusko snížilo dodávky plynu, které do Evropy posílá. A třetí souvisí se stavem ekonomiky, která po pandemických uzavírkách prochází oživením.

  2. Prokop Čech podrobněji přiblížil, co cenu energie ovlivňuje. Cena emisní povolenky v posledních letech roste setrvale, strmě začala stoupat okolo roku 2018. Cenu energie přímo ovlivňuje i cena plynu, která také stoupá - od ledna do října letošního roku pětinásobně. A krach dodavatelů souvisí s tím, že elektřinu prodávali za cenu, kterou neměli smluvně sjednanou. Lze předpokládat, že ceny se příští rok stabilizují, letošní zima ale nebude jednoduchá.

  3. Vladimír Baletka poradil firmám, které zdražení řeší, čtyři kroky. Za prvé - analyzovat si faktury a smlouvy s dodavateli. Úspory lze najít v položkách jako náklady za jistič, nebo změny rezervní kapacity. Za druhé - správné vést technickou údržbu a správu servisních zařízení. Pouze servisované a udržované zařízení dokáže optimalizovat spotřebu energií. Za třetí - měření a monitoring. Místo zapisování do excelu si nechte nainstalovat online měřící zařízení a spotřebu tak mějte pořád na očích. Dostanete upozornění při výkyvech, nebo překročení kapacity. Za čtvrté - opatření z energetického auditu nebo ENMS ISO 50001. Najměte energetického technika, nainstalujte obnovitelné zdroje s podporou dotací, nebo motivujte zaměstnance k energetickým úsporám.

  4. Lukáš Pokorný poradil, jak na rychlou aktuální úsporu nákladů. Prvním krokem může být inventura energetického hospodářství v areálu firmy - nemáte v něm objekt, za který nemusíte platit? Zkontrolujte také stav spotřebičů energií. Energie pak můžete monitorovat několika způsoby. Odběrovým diagramem, který ukazuje aktuální spotřebu, nebo spotřebu za den. Hledáním energetických defektů, rozklíčováním energetických toků (které vám ukáže, kolik které zařízení potřebuje elektřiny), nebo identifikací významné spotřeby.


Chcete se do tématu ponořit hlouběji? Pusťte si celý záznam webináře. Ještě mezi námi nejste? Přidejte se do Změny k lepšímu! Jako člen naší iniciativy získáte přístup do Kmene udržitelnosti, kde kromě praktických tipů sdílíme i know-how a propojujeme všechny ty, kdo hledají cesty k udržitelnému byznysu. Chcete si nás nejdřív oťukat? Přihlašte se k odběru newsletteru, nebo napište našemu programovému manažerovi Lukáši Rolfovi na lukas.rolf@klepsimu.cz.

Comments


bottom of page