top of page

Dobré zprávy s Ivanou Sobolíkovou a Janem Čillíkem: Jak spojit udržitelnost a růst?

Lze spojit udržitelnost a růst? Jaký vliv má na udržitelnost ekonomická krize? Co přináší dopadové investování nebo jak najít cestu k českému skeptickému zákazníkovi? To jsou otázky, které zazněly v diskuzi s Ivanou Sobolíkovou z MIWA Technologies a Janem Čillíkem z Tierra Verde.

Co byste si z podcastu Dobré zprávy měli odnést:

  1. Ivana i Jan se shodli, že udržitelnost má v obou firmách složku environmentální i ekonomickou. Díky tomu jde růst a udržitelnost ruku v ruce. V MIWA Technologies dle vyjádření Ivany budují podnikání na udržitelnosti. V Tierra Verde na ekologickém přístupu přirozeně staví od počátku, postupně přidali i ekonomický aspekt.

  2. MIWA je startup, mladá růstová firma postupující skrz investiční kola. Setkání s investory jsou iniciovaná jak investory, tak samotným startupem, což vychází z potřeby doplňovat kapitál pro další růst. Dle Ivany je znát větší poptávka ze strany investičních fondů po udržitelných firmách. Impaktové investování je na západ od našich hranic již velmi rozvinuté. Mezi průkopníky v ČR patří Tilia Impact Ventures, jeden z investorů MIWA. V budoucnu se nebudou oddělovat impaktové fondy, ale tento typ investování se stane nedílnou součástí všech fondů.

  3. Díky změně vlastnické struktury se podle Jana v Tierra Verde nic zásadního nezměnilo. Otevřel se však prostor pro sdílení zkušeností, společné nákupy obalů a networking s dalšími společnostmi prostřednictvím osoby Jannise Samarase, který do Tierra Verde v roce 2021 vstoupil odkupem podílu zakladatelky firmy.

  4. S každým investorem přichází do MIWA Technologies nejen růst firmy, ale jsou s tím spojené i jiné nároky na organizaci, řízení či reporting. Investoři jsou zároveň partneři, kteří jsou součástí diskuze o budoucnosti, kteří přináší i svůj network.

  5. V současné chvíli se kamenné prodejny se zdravou výživou a bezobalové obchody potýkají s následky koronavirové krize a přesunem části zákazníků a zákaznic do onlinu. Podle poznatků Tierra Verde vyplývajících z diskuzí s majiteli a majitelkami je trendem, jak nadále udržet fungující obchod, zainteresovat komunitu do provozu. Třeba i finančně.


Chcete se do tématu ponořit hlouběji? Najděte si 30 minut a pusťte si náš podcast. Ještě nejste mezi členskými organizacemi? Přidejte se do Změny k lepšímu! Jako člen/ka naší iniciativy získáte přístup do Kmene udržitelnosti, kde kromě praktických tipů sdílíme i know-how a propojujeme všechny, kteří hledají cesty k udržitelnému byznysu. Chcete začít postupně? Přihlaste se k odběru newsletteru, nebo napište našemu programovému manažerovi Lukáši Rolfovi na lukas.rolf@klepsimu.cz pro více informací.

Comments


bottom of page