top of page

Dobré zprávy s Hanou de Goeij: o green filmingu a natáčení s minimální uhlíkovou stopou

Oblečení ze second-handů, místo dieselových agregátorů připojení do sítě a snaha poskládat lokace tak, aby přesuny mezi nimi byly co nejmenší a nejkratší. I tak může vypadat green filming, o kterém jsme mluvili s Hanou de Goeij, vedoucí udržitelného natáčení a obsahu TV Nova. Zajímá vás, jak natočit seriál, ale i reklamní kampaň s minimální uhlíkovou stopou? Kde se inspirovat a dovzdělat? A které produkce už udržitelné jsou?

Tady jsou čtyři nejdůležitější informace z našeho 30 minutového podcastu, které by vám neměly uniknout:


  1. Green filming je označení pro snahu o snižování uhlíkové stopy při natáčení filmů, seriálů, ale i reklamních kampaní. Nejdál v něm jsou v anglosaském prostředí, kde se mu věnují posledních deset let. Letos na konferenci v Glasgow světoví broadcasteři jako BBC, Sky, nebo Netflix dokonce podepsali Climate Content Pladge, ve kterém se zavazují svým obsahem diváky co nejvíce inspirovat k udržitelnému chování. Pojem planet placement souvisí s tím, co už vidí přímo divák. Hana de Goeij jako příklad uvádí jeden z dílů kuchařské show Masterchef, kde účinkující vařili z potravin, které by jinak byly vyhozeny jako zbytky.

  2. Kde se v oblasti inspirovat a dovzdělat? Na platformě Albert. Pokud chcete natáčet například pro britskou BBC, musíte se smluvně zavázat k tomu, že tady vyplníte uhlíkovou kalkulačku a začnete plnit Carbon Action Plan. Poskytují také pravidelná školení a nabízí mnoho zajímavých case studies. Každá produkce si tady může bezplatně vytvořit účet a začít počítat uhlíkovou stopu. Skupina CMI, do které patří i TV Nova, má takto vytvořené účty ve všech pěti zemích, kde působí.

  3. Uhlíkovou stopu se filmaři snaží minimalizovat mnoha způsoby. Mezi opatření patří například snižování dojezdové vzdálenosti mezi lokacemi, hledáním takových míst, kde je možné se připojit do sítě a nepoužívat dieselový agregát. Řeší se vše od použití materiálů, rekvizit, ošacení herců, stylingu, osvícení nebo nakládání s odpady. S koordinací pomáhají tzv. Green runners, což jsou speciálně vyškolení pracovníci, kteří dohlížejí na to, aby natáčení probíhalo ve všech departmentech udržitelně.

  4. Případ Roubal, Ordinace v Růžové zahradě, Masterchef, Do posledního sousta nebo chystaný seriál Národní házená. To jsou produkce, ve kterých TV Nova green filming a planet placement aplikuje. Například v Ordinaci v Růžové zahradě instalovali v ateliérech na vodovodní kohoutky perlátory, v Masterchefovi se zaměřili na trend zerowaste. Hana de Goeij ale zdůrazňuje, že se snaží udržitelnost dostávat na obrazovky nenásilnou a zábavnou formou, která nesnižuje kvalitu výsledného díla.

Chcete se do tématu ponořit hlouběji? Udělejte si 30 minut pro sebe a pusťte si náš podcast. Ještě nejste mezi námi? Přidejte se do Změny k lepšímu! Jako člen naší iniciativy získáte přístup do Kmene udržitelnosti, kde kromě praktických tipů sdílíme i know-how a propojujeme všechny ty, kdo hledají cesty k udržitelnému byznysu. Chcete si nás nejdřív oťukat? Přihlašte se k odběru newsletteru, nebo napište našemu programovému manažerovi Lukáši Rolfovi na lukas.rolf@klepsimu.cz.

Comments


bottom of page