top of page

Dobré zprávy s Ladislavem Mikem: Green Deal – příležitost pro český byznys

Změny a transformace, které s sebou Green Deal přinese, nenechávají český byznys chladným. Jaké příležitosti Zelená dohoda pro Evropu přináší a v jakých oblastech by Česká republika mohla být leaderem, jsme diskutovali s Ladislavem Mikem, který byl do roku 2021 vedoucím Zastoupení Evropské komise na Slovensku. Nyní se vrátil na vysoký post v Evropské komisi, konkrétně na Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin (SANTE).Přinášíme 4 důležité body, které v rámci 40 minut podcastu zazněly:

  1. Green Deal je poznaná nutnost. Byl schválen všemi členskými státy včetně České republiky. Jeho potřeba vyplynula z dlouhodobých diskuzí o dopadech klimatických změn, které se staly palčivým problémem a jejich řešení prioritou. Dohoda s sebou přináší novou epochu, kdy zelená témata pronikají do agend stran, které byly dříve skeptické. Vznikají spojenectví napříč zeměmi a regiony na základě ekonomické vyspělosti, historie, energetického mixu nebo dle oblastí, které táhnou ekonomiku dané země. V našem případě například automotive.

  2. Spektrum příležitostí plynoucích pro českou ekonomiku z Green Dealu se bude odvíjet od našeho přístupu a směru, který zvolíme. Například zda budeme postupovat společně s Německem, jako naším nejvýznamnějším ekonomickým partnerem, nebo se vydáme cestou V4. Dalším důležitým rozhodnutím je budoucí zaměření byznysu. Jestli pouze necháme technologie poplatné současnosti zezelenat nebo přejdeme na nové, které budou více reflektovat potřeby doby v budoucnosti. Před tímto rozhodnutím stojí také firmy.

  3. Vznikne nový typ ekonomiky navázaný na oblasti, jako je cirkulární ekonomika včetně půjčování a recyklace, budování energetické infrastruktury, stavebnictví, těžba surovin, cestovní ruch, vývoj a výzkum, ale také na transformaci zemědělství, lesnictví a péče o krajinu. V poslední jmenované oblasti nejsme pozadu, naopak bychom díky know-how mohli udávat nebo spolu udávat směr.

  4. Taktika váhání a vyčkávání je jedním z rizik spojených s reakcí na Green Deal. Přístup, dokud to ještě jde, vypumpujeme z toho maximum a pak budeme uvažovat, co dál, nás znevýhodní na světovém trhu. Velké firmy musí reagovat co nejdříve, aby nové podmínky zavedly včas, přestože se termíny zdají být daleko. V opačném případě pak transformace na poslední chvíli může mít za následek, že trh už bude obsazený konkurencí. Včasná reakce a transformace bude konkurenční výhodou i pro malé a střední firmy, aby neztratily podíl na trhu.

Chcete se do tématu ponořit hlouběji? Najděte si 40 minut a pusťte si náš podcast. Ještě mezi námi nejste? Přidejte se do Změny k lepšímu! Jako člen/ka naší iniciativy získáte přístup do Kmene udržitelnosti, kde kromě praktických tipů sdílíme i know-how a propojujeme všechny, kteří hledají cesty k udržitelnému byznysu. Chcete začít postupně? Přihlaste se k odběru newsletteru, nebo napište našemu programovému manažerovi Lukáši Rolfovi na lukas.rolf@klepsimu.cz pro více informací.


Comments


bottom of page