top of page

Ženy změny: Laura Mitroliosová

Podílela se na Cirkulárním scanu pro Prahu, pomáhala rozjet INCIEN, CYRKL i konferenci Odpad zdrojem. Stojí za společností CIRAA, která je první a zatím jedinou konzultační firmou, která se zabývá cirkulární ekonomikou. Stopu Laury Mitroliosové, kterou jsme si vybrali do našeho seriálu Ženy změny, byste ale našli na mnoha dalších místech a v byznysech, které pomáhají měnit věci k lepšímu.


Do světa cirkulární ekonomiky skočila Laura z bankovního sektoru: „Naučila jsem se, co se dalo, každý rok jsem postoupila na jinou a vyšší pozici a po 7 letech už jsem měla pocit, že je čas jít dál.” Pomáhala například s rozjezdem mobilních platebních terminálů, které v Česku zaváděli jako první a které znamenaly obrovský průlom v akceptaci platebních karet.


Do INCIENu ji přivedlo přátelství se Soňou Klepek Jonášovou. Od práce si Laura v té době plánovala dát pauzu, cirkulární ekonomika ji ale rychle vtáhla. „Najednou jsem byla v Malešické spalovně a analyzovala jako dobrovolník cca 500 kg směsného komunálního odpadu. Následně jsme se Soňou začaly připravovat první konferenci ODPAD ZDROJEM a pak už bylo jasné, že jsem na lodi. Do INCIENu jsem naskočila rovnýma nohama a moje role byla postavit z rozjeté neziskovky finančně soběstačnou a stabilní organizaci,” popisuje Laura.


Začátky INCIENu nebyly jednoduché. Cirkulární ekonomiku lidé přejmenovávali na odpadové hospodářství nebo cirkulační odpady. „Těch názvů bylo mnoho a jeden lepší než druhý,” vzpomíná Laura. Nejen v oblasti cirkulární ekonomiky, ale také v INCIENu vidí za posledních pět let obrovský posun. „INCIEN je prostě hotspot cirkulární ekonomiky. Aby se to téma posouvalo a bylo živé, je ale potřeba mnohem víc. Za tím stojí obrovská práce dalších lidí, firem, municipalit a ministerstev.


V poslední době ji nejvíc zaměstnává CIRA Advisory. Za sebou mají mnoho skvělých projektů a referencí od korporátních firem přes střední, ale i malé sociální podniky. „To je můj aktuální život, moje zábava, můj svět,” říká.


Největší potenciál pro změny k lepšímu dnes vidí v cirkulárním zadávání a nákupech. Pokud budou firmy poptávat zakázky s principy cirkulární ekonomiky a budou se ptát svých dodavatelů, jak mají vyřešené téma udržitelnosti, vše se bude podle ní hýbat rychleji. To může spustit pozitivní změnu v celém dodavatelsko-odběratelském řetězci. Jedním dechem ale Laura dodává, že se jedná o tak dynamické téma, že co platí dnes, může být za pár měsíců zase úplně jinak.

留言


bottom of page