top of page

Ženy změny: Anna Kárníková

Změnu k lepšímu v přístupu většinové společnosti k životnímu prostředí si můžeme přát sebevíc, avšak bez patřičné změny legislativy se další kroky často neobejdou. Bohaté zkušenosti, jak rozpohybovat úřady a státní aparát, má ředitelka české ekologické organizace Hnutí DUHA Anna Kárníková.

Anna vedení organizace přebrala v roce 2019, kdy vrcholila kampaň Zachraňme lesy - podařilo se získat přes 60 tisíc podpisů a prosadit tak změnu lesního a mysliveckého zákona. Mimo to hnutí zabránilo neekologické reformě plateb za elektřinu nebo prolomení těžebních limitů - díky jejich práci bylo několik severočeských vesnic zachráněno před uhelnými rypadly. Aktuálně probíhají například tyto kampaně: na šetrné zemědělství zaměřená Tohle žeru, komunitní energetiku podporující Venkov v balíku nebo včely ochraňující Adoptuj včelu.


Udržitelnosti se ale Anna věnuje už léta - po studiích na UK a v Londýně pracovala pro Centrum pro dopravu a energetiku, později začala působit jako tajemnice Rady vlády pro udržitelný rozvoj, kde se podílela na vzniku Strategického rámce ČR 2030. Česku vyčítá absenci dlouhodobého plánu udržitelného rozvoje: „[Národní plán obnovy] je opravdu taková směs toho, co zrovna měl kdo v šuplíku. […] Nejsou to opatření, která by byla šitá na míru ochraně klimatu.”


Její postoje a pohled na společnost najdete vydané i knižně. Publikace Zrozeni/zrazeni svobodou je cyklus fejetonů a esejí, na kterém se Anna podílela a ve kterém vysvětluje, s čím se musí pověstná „generace nepoznamenaná komunismem” potýkat.

Comments


bottom of page