top of page

Ženy změny: Alexandra Georgescu

Výstavba první udržitelné městské čtvrti, festival Brno Design Days, studia v Miláně a Pekingu, pražská přednáška Rethink Architecture, brněnský Kumst, Grounds Coffee Hub. Hledáte spojovník? Je jím studio KOGAA a jeho zakladatelka Alexandra Georgescu. Další žena, kterou vám představujeme v našem seriálu Ženy změny.

Z původní opuštěné školy na Šujanově náměstí vytvořili Lyceum, sdílený prostor pro ateliéry, kanceláře, atypickou tělocvičnu nebo prodejnu rostlin. Slow development & adaptive reuse - přístupy pro Alexandru a KOGAA typické, začaly při přestavbě židovské palírny v srdci Brna. Do nového designu zapojuje původní prvky, oživuje tím původní ráz prostoru a tvoří nová místa pro kreativní start-upy. Brnem nyní rezonuje i KUMST: jde o bývalou vysokoškolskou budovu, které studio vdechlo nový život a přestavělo ji na dvacítku kanceláří pro drobné podnikatele v kreativních oborech. Podobně je na tom i karlínská kavárna Grounds.


Alexandra často přednáší na architektonických akcích a festivalech, některé i sama organizuje. Stojí například za Brno Design Days - architektonickým festivalem. A potkat jste ji mohli i na Rethink Architecture, kde přednášela o udržitelných inovacích.


A kde v Česku vidí Alexandra potenciál pro změny k lepšímu? „V České republice bychom rádi viděli využití Adaptive Reuse novým, inteligentním způsobem. Stále je tu příliš mnoho demolic a příliš málo know-how mezi investory, jak chytře využít existující materiály.” A jak přišlo studio KOGAA ke svému názvu? Odkazuje na své zakladatele: Kozelský Odstrčilík Georgescu Associated Architects.

Comments


bottom of page