top of page

MANIFEST

Iniciativa českých podnikatelů, vědců a aktivních občanů (06/2020)

Česko nyní čelí nelehké situaci. Bojujeme s koronakrizí a potřebujeme spojit síly více než kdy jindy. Zatím to vypadá, že se nejbližší dobu budeme starat hlavně o to, aby obchody, služby, doprava, výrobní závody nepřestaly fungovat, a aby rodiny neupadly do dluhů. My věříme, že bychom se také měli dívat dál dopředu.

 

Krize nás naučila, že podnikatelé i dobročinné organizace dovedou se státem spolupracovat efektivně, rychle, smysluplně, a to nás motivuje vydat se právě v tuto dobu tím správným směrem. Pojďme ukázat, že umíme využít šanci na obnovu. 

 

Začněme už teď budovat sebevědomou, svobodnou, zdravou a udržitelnou ekonomiku postavenou na nových digitálních technologiích, citu pro krajinu, kvalitě života, prvotřídní vědě a inovacích, které nás posunou mezi světovou špičku.

  

V tuto chvíli před námi stojí několik výzev – krajina není připravena na sucho, ekonomika trpí vysokou závislostí na fosilních palivech, stále jsme se ještě úplně neposunuli od montoven k vyšší produktivitě, kvalitní život a prosperita se prozatím vyhnuly velkým částem země a nikdo neví, zda se virus v budoucnu nevrátí nebo nový neobjeví. 

Jsme přesvědčení, že teď je nejlepší chvíle začít změnu k lepšímu, začít stavět kreativní ekonomiku s chytrými investicemi do vědy i novými startupy, s perfektním školstvím a přitom přivádět prosperitu i veřejné služby do pozapomenutých míst, jakými jsou pohraničí, venkov či uhelné revíry.

Teď je chvíle, kdy se musíme zamyslet, jak znovu a chytře nastartovat ekonomiku. Naše ekonomika se po covidu musí zaměřit na udržitelnost a špičkový výzkum ve třech pilířích:

  1. Postarejme se o vodu v krajině, o zdravou přírodu i prostředí pro život ve městech.

  2. Hledejme řešení obrovského množství odpadu, aby se suroviny v naší ekonomice točily dokola a nekončily v koši.

  3. Využívejme výhod čisté dopravy a obnovitelných zdrojů a hledejme úspory energie v domácnostech, obecních budovách i ve firmách.

 

Pojďme otočit krizi v příležitost, využít nové energie mezi lidmi, originálních českých podnikatelských nápadů, tradiční šikovnosti a chuti postavit se znova pevně na vlastní nohy. Pojďme podporovat unikátní spolupráce mezi vědci, firmami, obcemi a státem. Pojďme nastartovat udržitelnou českou ekonomiku tak, aby bylo dobrá pro nás všechny i pro místo, kde žijeme. Abychom se nemuseli bát příští krize, ať už způsobené čímkoli. Pojďme vykročit k lepšímu.

 

Už se nevracejme k tomu, co bylo ve vzduchu před koronou, ale pojďme společně udělat změnu k lepšímu!

Manifest: Text
bottom of page