MANIFEST

Iniciativa českých podnikatelů, vědců a aktivních občanů

Česko se probouzí z karantény a nyní potřebujeme nastartovat ekonomiku. Zatím to vypadá, že se během příštích několika týdnů budeme starat hlavně o to, aby obchody, služby, doprava, výrobní závody i školy začaly naplno fungovat, a aby rodiny neupadly do dluhů. My věříme, že bychom se ale také měli dívat dál dopředu.

 

Krize nás naučila, že podnikatelé i dobročinné organizace dovedou se státem spolupracovat efektivně, rychle a smysluplně. Česko patří mezi země, které si s virem dokázaly poradit. Pojďme ukázat, že umíme dobře využít i šanci na obnovu.

 

Začněme už teď budovat sebevědomou, svobodnou, zdravou a udržitelnou ekonomiku postavenou na nových digitálních technologiích, citu pro krajinu, kvalitě života, prvotřídní vědě a inovacích, které nás posunou mezi světovou špičku.

  

V tuto chvíli před námi stojí několik výzev – krajina není připravena na sucho, ekonomika trpí vysokou závislostí na fosilních palivech, stále jsme se ještě úplně neposunuli od montoven k vyšší produktivitě, kvalitní život a prosperita se prozatím vyhnuly velkým částem země a nikdo neví, zda se virus v budoucnu nevrátí nebo nový neobjeví. 

Jsme přesvědčení, že teď je nejlepší chvíle začít změnu k lepšímu, začít stavět kreativní ekonomiku s chytrými investicemi do vědy i novými startupy, s perfektním školstvím a přitom přivádět prosperitu i veřejné služby do pozapomenutých míst, jakými jsou pohraničí, venkov či uhelné revíry.

Naše pokrizová ekonomika se musí zaměřit na udržitelnost a špičkový výzkum ve třech pilířích:

  1. Postarejme se o vodu v krajině, o zdravou přírodu i prostředí pro život ve městech.

  2. Hledejme řešení obrovského množství odpadu, aby se suroviny v naší ekonomice točily dokola a nekončily v koši.

  3. Využívejme výhod čisté dopravy a obnovitelných zdrojů a hledejme úspory energie v domácnostech, obecních budovách i ve firmách.

 

Pojďme otočit krizi v příležitost, využít nové energie mezi lidmi, originálních českých podnikatelských nápadů, tradiční šikovnosti a chuti postavit se znova pevně na vlastní nohy. Pojďme podporovat unikátní spolupráce mezi vědci, firmami, obcemi a státem. Pojďme nastartovat udržitelnou českou ekonomiku tak, aby bylo dobrá pro nás všechny i pro místo, kde žijeme. Abychom se nemuseli bát příští krize, ať už způsobené čímkoli. Pojďme vykročit k lepšímu.

 

Už se nevracejme k tomu, co bylo ve vzduchu před koronou, ale pojďme společně udělat změnu k lepšímu!

 
zmena.png
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram
  • Slack

©2020 by Změna k lepšímu