ČASTÉ OTÁZKY
Co je přesně Změna k lepšímu?
Spojujeme inovátory, firmy, instituce i jednotlivce, kteří chtějí udržitelnou budoucnost. Sucho, mizející voda, hromadící se odpad a plasty nebo recyklace a udržitelné zdroje energie. To jsou výzvy, které bude postupně řešit celý svět. A Změna k lepšímu je naše šance na to, být připravenými. Propojujeme vědu s byznysem a ekonomickými znalostmi a jsme místem, kde se rodí inovace, technologie, úpravy a návrhy zákonů, produktů, prototypů a jednoduchých řešení. Protože udržitelnost je skvělá příležitost pro byznys a restart české ekonomiky.
Jak projekt vznikl?
Vznikli jsme z debaty mezi několika asociacemi, firmami a think-tanky během koronakrize. Začali jsme společně přemýšlet, do jakého světa chceme vyjít z karantény. Jak nastartovat ekonomiku, využít moment, kdy se dají snadno dělat změny, a připravit se na budoucí environmentální výzvy. Udržitelnost je skvělá příležitost pro byznys a restart české ekonomiky. A stejně to vidí čím dál více firem a obyvatelů Česka.
Kdo za Změnou k lepšímu stojí? Kolik má členů?
Máme 18 zakládajících členů (think-tanky, asociace, inovační centra a firmy). Podporuje nás skoro 200 dalších firem a institucí a každý týden přibývají další akademici, lidé z byznysu, zástupci neziskovek, či aktivní jedinci, kteří nezastupují žádnou společnost, ale chtějí se zapojit a pomoct. Jsou mezi námi i velké firmy jako IKEA, Zásilkovna, Bolt, nebo Kofola, ale i mnoho menších vizionářských firem jako Pábení, World from Space, Futured a další.
Kdy Změna k lepšímu vznikla?
První impulz přišel během karantény. Společnou práci jsme oficiálně odstartovali na tiskové konferenci 17. června. Změna k lepšímu je otevřená platforma, která roste každým dnem. Stále se k nám přidávají další firmy, jednotlivci, nebo třeba lidé z univerzitního prostředí. Všichni vidíme v udržitelnosti šanci jak nastartovat český byznys, zapojit vědce, vytvořit pracovní místa a připravit se na budoucnost.
Jak to bude celé fungovat?
Máme tři pracovní skupiny. Cirkulární ekonomika, kterou vede Soňa Jonášová, se zaměřuje na využití odpadu, inovace v recyklaci, nebo redukci skládkování. Energetiku a dopravu vede Martin Sedlák a řeší obnovitelné zdroje energie nebo inovace v čisté dopravě. Skupinu Krajina vede Vojtěch Kotecký a společně se zabývají například zadržováním vody v krajině, nebo řešením sucha ve městech. Každá skupina připravuje 10 návrhů řešení, které budeme průběžně do podzimu zveřejňovat. Paralelně se skupinami funguje i poradní sbor ekonomů, kteří revidují návrhy a řešení tak, aby byly funkční a realizovatelné.
Co přesně by se mělo změnit?
Jak chcete prosadit své návrhy?
Jak se mohu zapojit?
Je to jednoduché! Podepište náš manifest, přidejte se do některé ze skupin a pojďte s námi pracovat na Změně k lepšímu. Pracujeme v komunikačním nástroji Slack, kde se můžete aktivně zapojit do diskuze a podle toho, co vás zajímá, se připojit s návrhy i do některé z pracovních skupin. Čím více se nás zapojí, tím větší je šance, že se nám podaří Česko posunout o několik desítek let kupředu.